Ryze mužská řemesla

Známe to všichni. V ten nejnevhodnější okamžik se porouchá něco, s čím si nevíme rady. A přivítáme, pokud se najde zdatný řemeslník, který nám pomůže. Současná doba sice manuálním pracím moc nepřeje, všichni si raději sednou před monitory svých počítačů. Ale pokud se řemeslu naučí, jeho práce bude vyvažována zlatem. Jsou obory, ve kterých se uplatňují především muži a byla by veliká škoda, kdyby pro nezájem zanikly. Tradicí bývalo, že řemeslo se dědilo z otce na syna. A mělo to své opodstatnění. Od koho jiného by se to mohl nástupce tak dokonale naučit? Přestože v současnosti řemeslné dílny už pomalu mizí, přece jenom zůstávají mistři, který svůj obor zvládají. A dokonce ještě stihnou vyučit mladou generaci pokračovatelů.

Řemeslníci

Jedním z oborů, který bude potřeba v každé době, je Instalatérství.  Pro muže, kteří jsou kreativní, jsou zakázky, které k nim během roku přicházejí, vždycky výzvou. Toto řemeslo, kromě toho, že se v něm instalatéři celý život učí nové postupy, zajišťuje i dobrý příjem.  Kovařina je další z oborů, který přitahuje tvořivé muže. Je to sice práce náročná jak na čas, tak fyzickou zdatnost. Ale po zvládnutí základních úkonů je možné pod dohledem mistra začít s kováním. Nejen věcí praktických. Ale umělecký kovář si v budoucnosti může vybudovat svůj vlastní styl. A obohatit  výrobky ze železa svoje okolí.

Nářadí řemeslníka

Kominík je obor, ve kterém jsou muži v dobré pozici. Podle tradic totiž přinášejí štěstí. Na knoflík si sáhnou všichni kolemjdoucí. Čištění komínů se léty mění, podle způsobu vytápění. A tato práce doznala posunu i v technickém vybavení. Mnohdy už na komín není potřeba vylézat a čištění se provede přímo u tepelného zdroje. Dalším potřebným oborem, který nelze nahradit strojem, je klempířství a pokrývačství. Tuto práci mohou vykonávat muži, kteří nemají strach z výšek a disponují dobrou kondicí. Odměnou bývá dobrý pocit při položení nové střechy a jejího nezbytného začištění. Vzhledem k různosti materiálů, které se v tomto oboru používají, je nutné se stále dovzdělávat. Aby nedocházelo ke zbytečným prostojům. A aby do nové střechy nezatékalo.