Balíme chalupu, jdeme dál

Dům a domov. Na první pohled mezi těmito slovy není až takový rozdíl. Řeklo by se, že jen v několika písmenech. On v tom je ale rozdíl obrovský.
uDům nemusí být vždy domovem
ua domov nemusí vždy vypadat jako dům.

Když se v pravěku lidé začali schovávat v jeskyních, jistě by se tento příbytek nedal nazvat domem. Pro ně to byl ovšem domov. A v tomto duchu bychom mohli pokračovat.

Navštivme proto některé příbytky ve světě.
uJe jasné, že lidé si své střechy nad hlavou stavěli podle toho, jaký materiál se v jejich okolí vyskytoval v nejhojnější míře. Jistě by nikdo neočekával, že například kočovné asijské kmeny s sebou na cesty potáhnou cement a cihly. Ono by to bylo dost nepraktické, postavit dům a opět ho rozebrat, když se putuje dál.
uProto je pro ně nejpřijatelnějším řešením gjurta,
která se skládá z lehké dřevěné konstrukce a rohoží z ovčí vlny.

V podstatě stejný nápad měli američtí indiáni, kteří si stavěli známé gteepee.uKonstrukce taktéž dřevěná, ale potažená bizoní kůží. To kanadští Eskymáci měli jasnou volbu. Ať jejich zrak zabloudil, kam chtěl, všude jen jeden materiál. A tak vzniklo giglú.Bylo to ovšem jen provizorní obydlí na jejich loveckých výpravách.

Alespoň týden jako Eskymák

mZajímavé je, že všechny uvedené příbytky měly jeden společný prvek, kterým byl kruhový půdorys.Myslím, že to bylo velice prozíravé. Ženy už jistě pochopily. Nemusely se vymetat rohy místností.Ale ono by bylo asi těžké postavit 3 + 1 s kruhovými místnostmi. Jakmile tedy měli lidé potřebu mít několik pokojů, museli tvar příbytku změnit.

qA tak vznikly domy s obdélníkovým anebo čtvercovým základem.
wJen mě napadá ještě jedna drobnost.
wZajímalo by mě, jak by se asi tvářilieSiouxové
eči Komančové,

kdyby viděli bledé tváře na skautském táboře, jak vylézají z jejich teepee.
Ale ani já si nejsem až tak jistá, jak bych vysvětlila návštěvě z Čukotky, proč mají moje děti v zimě vedle domu ještě provizorní lovecké iglú, když kol kolem
žádný tuleňnatož lední medvěd.

5/5 - (2 votes)