Vyřešte tíživou finanční situaci, a začněte žít

S finančními problémy se v České republice potýká každá druhá osoba, či rodina. Může jít o problémy s nedostatečnými příjmy, vysokými, či nečekanými výdaji, nebo dokonce dluhy, jejichž splátky už se nedají zvládat. Pokud situaci nebudete řešit zavčasu, může dojít až na exekuci, nebo přijdete o střechu nad hlavou. Nic však není neřešitelné, alespoň co se peněz týče, a s troškou snahy můžete být brzy za vodou. Jak na finanční problémy vyzrát?

páka o peníze

Nízké příjmy

Nemusíte mít zrovna akademické vzdělání, abyste si zasloužili solidní výplatu. Výmluvy typu, že práce je málo, nebo lepší neseženete, jsou passé. Práce je dost, a pokud vám nechtějí přidat, musíte se začít rozhlížet jinde. Klidně i mimo svůj obor. Nebojte se ani obcházet firmy, a roznášet svůj životopis. To, že zrovna nehlásají, že by někoho hledali, ještě nutně neznamená, že brzy hledat nezačnou. K práci si můžete sehnat i brigádu, v případě že vám to časové možnosti dovolí. A pokud máte děti, lze si sehnat i práci na doma. Chce to jen hledat, snažit se, a nenechat se odbýt.

Vysoké výdaje

Mnohdy by příjmy mohly být i dostačující, ale problémem jsou výdaje. Spousta lidí neumí šetřit, nebo jen nerozumí tomu, kolik co skutečně stojí. V takových případech je nejlepší sepsat si rodinný rozpočet. Vypsat si do poslední položky vše, co jste nakoupili, vyškrtat to, co ani nebylo potřeba, a najednou zjistíte, kolik jste mohli ušetřit. Můžete také zkusit každý měsíc nějakou částku oddělit a uschovat ihned po výplatě, a pak fungovat s rozpočtem tak, jako byste tu částku ani neměli. Pokud je to možné, co nejméně jezdit automobilem, a vybírat si cenově dostupnější zábavu.

kasička prasátko

Nezvladatelné splátky

Mnoho půjček časem vyústí v situaci, kdy už nezvládáte splácet, nebo v tom celém nemáte systém. Pokud jste v tom až po uši, zkuste své půjčky konsolidovat, nebo refinancovat. Pokud vám vaše banka odmítne vyjít vstříc, vyzkoušejte možnost nebankovní hypotéky, která má mnohdy podobné podmínky jako ta bankovní, jen je snazší ji získat, a také splácet. Nabízejí ji ověřené nebankovní společnosti, jakou je například i společnost Nebankovní hypotéky a úvěry.