Webový prohlížeč

Webový prohlížeč je program, který dnes už nalezneme v úplně každém počítači. Nachází se už po první instalaci v operačním systému. Já dnes neznám počítač, který by neměl webový prohlížeč. Nemají ho jen nějaké muzejní exponáty či speciální PC, které se používají k řízení strojů atd. Jak už z názvu vyplývá, jedná se o program, který nám zobrazuje webové stránky. Jak vlastně takový prohlížeč funguje?
loga všech prohlížečů
Někomu se může zdát fungování prohlížeče velmi jednoduché, pro někoho bude velmi složité.
Úplně každá webová stránka je napsána v nějakém programovacím jazyce. Dnes to většinou bývá buď HTML (Hypertext Markup Language), ve kterém se používají i kaskádové styly (CSS), což je vlastně grafika písma, obrázků atd. Všechny kódy webových stránek napsaných v programovacích jazycích jsou uložené na serveru a po vyhledání v prohlížeči se tyto kódy přenesou protokolem HTTPS do prohlížeče, který si je přeloží a posléze je zobrazí. Můžeme říci, že webová stránka je jen smetí textu, které ale prohlížeč promění v nádhernou webovou stránku. Je velmi zajímavé, že to funguje právě takto a myslím si, že většina lidí ani neví, že to tak funguje.
Prohlížeče jsou dnes už v mnohem modernějším stavu, než byly před několika lety. Úplně první prohlížeče asi vůbec netušili, co to znamená slovo „záložka“ či neuměli ukládat hesla. Dnešní prohlížeče, už umějí ukládat webové stránky do záložek, kde si je můžeme různě třídit do složek. Adresní řádek funguje jako vyhledávač a spoustu dalších vymožeností, bez kterých už si ani neumíme prohlížeč představit.
prohlížeč, google, vyhledávač
V prvních prohlížečích se ani nemohlo vyhledávat podle názvu adresy, ale museli se do adresního řádku zadávat celé IP adresy serveru. S příchodem služby DNS (Domain Name System) se na to mohlo zapomenout, protože server, který má na starosti DNS přeloží textové názvy na IP adresu. Například takto: stránku nejznámějšího vyhledávače Google přeloží DNS server na 216.58.201.67.
Prohlížeče se za léta své existence velmi změnili. Uvidíme, jak se budou rozvíjet dále, jak budou vypadat a co vše budou umět za několik let.

3.7/5 - (3 votes)