Ekonomický boom

Průmyslová odvětví po celém světě v roce 2017 jen vzkvétaly. Vyplývá to ze statistik světové banky, podle které zaznamenala globální ekonomika vzrůst o více, než 3,1 %. Překonala tak veškeré odhady a vzrostla nejvyšším tempem od roku 2010. Svět se tak nachází na dalším z vrcholů globálního ekonomického tempa.
Podle analýz pomohla nárůstu celá řada faktorů, mezi které patří například i zvyšování obratu v zahraničním obchodu, který motivoval nové i staré investory k razantnějšímu vstupu na trh. Dalším nástrojem ke zlepšení bylo i zvedání cen ropy, který ač se zdál být spíše negativním, výrazně ovlivnil obchod s touto cennou surovinou. Podle agentury CNN Money využívá momentálně globální průmysl své kapacity téměř na maximum.
stroje výrobní linky
Stejná prognóza se týká i České republiky. Ta zaznamenala v předchozím roce velmi pozitivní výsledky a takové podniky, jako například Škoda AUTO a.s. výrazně pomáhaly ekonomice celé Evropské unie.
Růst však nemůže vydržet věčně. Podle některých předpokladů dosahuje právě ekonomika svého vrcholu a směrem k roku 2020 bude opět zpomalovat. Důvodem bude slábnoucí účinek momentálních opatření, jako je nákup státních dluhopisů centrálními bankami, své však přinese také například postupné stárnutí populace. Nejvíce pokles pocítí největší světové výrobní systémy, jako Čína, USA nebo Evropská unie.
ropná rafinerie
Podle zpráv světové banky i dalších velkých institucí by se měly jednotlivé státy zaměřit hlavně na zdravotnický systém, v hledáčku jsou však také investice do školství nebo logistiky. Díky těmto opatřením by mohla ekonomika předejít právě takovým úskalím, jako je zvyšování průměrného věku a zároveň s tím kráčejícím snižováním produktivity starších lidí. Pokud tak nebude učiněno, mohl by se právě tady ztrácet pracovní potenciál a průmysl by tak mohl na počátku příštího desetiletí stagnovat. 

3.8/5 - (5 votes)