Rozpoznejte onemocnění prostaty včas

Co je prostata a kde se nachází? Prostata je pohlavní žlázka, která se skládá z množství dalších drobných žlázek. Tyto malé žlázky vytvářejí sekret, který je zčásti obsažen v ejakulátu. Sekret samotný má funkcí výživy a transportu spermií. Sama prostata se nachází v malé pánvi, kde přiléhá k močovému měchýři a močové trubici.

Starý muž

Zvětšená prostata příznaky onemocnění zahrnuje nepříjemné časté buzení se na toaletu. Je to naléhavý pocit na močení, přesto je ale proud moči velice slabý, nebo téměř žádný. Problémy se zvětšenou prostatou je však třeba řešit a včas léčit, neboť pokud se zvětšená prostata neléčí, může toto onemocnění vést až vážným problémům s močovým měchýřem a ledvinami. Čím je způsobený tento problém s močením při zvětšené prostatě? Zvětšená prostata totiž tlačí na močovou trubici, a tím snižuje průtok moči. Tento ztížený, nebo téměř žádný průtok moči však způsobuje, že močový měchýř se nikdy zcela úplně nevyprázdní. Mezi další příznaky zvětšené prostaty u mužů patří také pocit obtížného spouštění moči, bolesti a pálení během močení a mnohdy dokonce i krev v moči.

Šťastný muž

K těmto příznakům se druží další komplikace v sexuální oblasti, jako například poruchy erekce. Pokud již k erekci dojde, zpravidla se dostavuje bolestivá ejakulace a někdy i krev v ejakulátu. Onemocnění benigní hyperplazie prostaty u mužů je nezhoubné zvětšení prostaty, které přímo souvisí s věkem muže a aktivitou jeho hormonů. Mezi další závažnější onemocnění prostaty u mužů patří akutní a chronický zánět prostaty. Příznaky chronického zánětu jsou totožné jako u nezhoubné benigní hyperplazie prostaty a bývá důsledkem prochladnutí. Záněty akutní však mají původ v bakteriích. Při akutním zánětu prostaty se dostavuje bolestivé a obtížné močení a bolesti v podbřišku, mnohdy doprovázené vysokými horečkami. Mezi nejzávažnější onemocnění prostaty u mužů je zhoubný karcinom prostaty.