Vysaďte si do zahrady léčivku

Jestli jste zastánci pěstování květin, neměla by ve vaší zahradě chybět echinacea. Nejen, že jde o květinu okrasnou, ale i velmi užitečnou. Léčivka, jinak nazývaná třapatka nachová, patří mezi užitečné byliny. Kromě toho, nás svými květy bude těšit až do pozdního podzimu a její pěstování, zvládne i začínající zahradník. Třapatku nachovou si můžete splést s její příbuznou rudbekií, které mají více barevných variant, než echinacea. Květy rudbekií mají nejčastěji barvu v odstínech žluté a oranžové.
léčivá echinacea
Třapatka nachová, jak již název vypovídá, má barvu od světlé růžové až po tmavě fialovou. Rostliny jsou typické svým vypouklým středem květu, který připomíná šišku. Jestli jste se rozhodli, že budete třapatku pěstovat, vyhledejte ji slunné stanoviště. Půda by měla být nejlépe hlinitopísčitá a dobře propustná. Rostliny totiž nesnášejí mokrou zeminu, mnohem lépe snesou přísušku. Nejsou náročné ani na výživu. Časté hnojení proto není nutné. Lépe se bude tato rostlina vyjímat ve skupinové výsadbě. Její umístění je variabilní a vždy upoutá pozornost. Bylinka patří mezi jednu z nejoblíbenějších léčivek.
barevné echinacei
Její léčivé účinky se využívají v dnešní době stále více. Z třapatky nachové se vyrábí nejrůznější preparáty, především na podporu imunitního systému, při infekčních chorobách nebo nemocech z nachlazení. Vhodná je k hojení ran a léčbě zánětů. Rostlina je oblíbenou bylinkou v lidovém léčitelství, kde se její léčivá síla využívá hlavně formou výluhů, čajů a tinktur. Výhodou třapatky je, že rostlinu můžeme využít úplně celou. Od květů až po kořeny. Odrůd těchto rostlin je asi devět, ale nejznámější a nejrozšířenější je právě třapatka nachová. Rozmnožit ji můžete rozdělením většího trsu. Chcete-li si rostlinu vypěstovat ze semínka, zakoupíte je v prodejnách s osivem. Semena můžete vysévat již v březnu do pařeniště. Třapatka vám na záhonu vydrží mnoho let. Pokvete vám, ale teprve druhým rokem.

5/5 - (2 votes)